Nevídané umění v Josefově, RECY-UPCY to je recyklace do posledního šroubku

01.08.2023

Festival recyklovaného designu opět klepe na dveře.
Brány umělecké kolonie Bastion IV, kde se festival odehrává, se otevřou veřejnosti v sobotu 7. 10. 2023.

"Využíváme materiály téměř beze zbytku. Nevyrábíme nové, ale poradíme si se vším, co již bylo jednou vyrobené. Každý materiál je pro nás výzva a z výzvy se stává umělecké dílo," říká Tomáš Mrkvica, zakladatel cirkulárního centra v Jaroměři a jeden z organizátorů festivalu.
Druhý ročník festivalu, který nemá v rámci ČR zatím obdoby, nese motto "zachraňuj a tvoř." Návštěvníkům festivalu a studentům sympózia zprostředkuje netradiční pohled na možné využití materiálů "z druhé ruky".

250 let staré kulisy

Celá akce bude probíhat v krásných zrekonstruovaných prostorách Umělecké kolonie Bastion IV v Josefově u Jaroměře.
Samotné prostory festivalu jsou unikátní. Jejich historie skrývá mnohá tajemství a příběhy. Tyto prostory již dávno svému původnímu účelu dosloužily, ale stále mají, co nabídnout.

Studentské stáže

Sobotnímu programu pro veřejnost předchází studentské stáže, které budou probíhat ve dnech 2. až 6. října. Zapojí se studenti hned ze čtyř středních škol - SŠŘ Jaroměř, SUPŠ Turnov, SPŠOW Velké Poříčí a SUPŠ Hradec Králové. Výstupem ze stáže bude výstava vytvořených děl z použitých věcí, jejíž vernisáž je plánována právě na sobotu.

Výstavy, přednášky i workshopy

Na festivalu si můžete užít celý den. V sobotu 7. 10. na vás čeká opravdu pestrý program. Téma recyklace, ekologie, odpadového hospodářství a další související prolnou celý den.
Můžete se těšit na přednášky o přínosech a možnostech dalšího využití věcí. Na toto téma přijedou pohovořit realizátorka projektů Jitka Hofmanová z české ReUse Federace, ředitel Hradeckých služeb a.s. pan Martin Hušek nebo pan Kamil Hallák, ředitel jednoho z největších secondhandů v Čechách, který textilem z druhé ruky zásobuje 34 vlastních kamenných obchodů.

Festival nabídne různé tvůrčí workshopy. Odpad jako kreativní materiál bude využíván k výrobě šperků, tašek, dále bude na programu sítotisk nebo linotisk, budete si moci vyrobit vlastní šablonu pro potisk věcí nebo hudební nástroj a zapojit se do spontánního jamování. K dispozici bude RELAXAČNÍ ART ZÓNA s workshopy "beze zbytku", kdy rodinný podnik ETCIMEX chystá tvůrčí a edukační chill out zónu.

Už jste někdy seděli na lisovaném balíku oblečení? Víte, co se děje s textilem po vhození do textilního kontejneru? To vše probereme "beze zbytku" na festivalu RECY-UPCY.

Nebudou chybět ani všudypřítomná Divokola Aleše Černého, divadlo Honzíkova cesta nebo koncert kapely Recykmen.

O jídlo a pití se během celého sobotního dne postará dvojice Tereza a Roman Dorňákovi z Bojiště Trutnov, stejně jako v minulém roce.

SWAP neboli výměnný obchod

Věci, které už sami nevyužijete, ale mohly by se hodit někomu jinému, můžete vzít také s sebou. Přivézt můžete oblečení, boty, šperky, hračky, sportovní potřeby, nářadí, knihy a další. Věci přivezte čisté a nepoškozené. Na festivalu pro ně bude vyhrazené místo tzv. SWAP neboli výměnný obchod. Věci převezmou naši dobrovolníci a o výměnný obchod už se postarají za vás.

Pojďme si společně celý den užít a učit se, jak lze staré věci znovu využívat namísto jejich likvidace uložením na skládku. Přispějeme tím k úspoře omezených zdrojů surovin a energie, podpoříme vznik nových pracovních míst. Budeme žít udržitelněji a předáme našim dětem svět v lepším stavu.

Vstupné: dospělí 150,- Kč, děti 50,- Kč, děti do 10 let zdarma

Novinky k festivalu můžete také sledovat na Facebooku: Festival recyklovaného designu
Bližší informace a program budeme postupně doplňovat.

Prozatím se můžete nechat nalákat reportem z předchozího ročníku a my se už teď na Vás těšíme.