Projekt na cirkulární hudební dílnu se dostal do Burzy Filantropie KHK

22.08.2023

Hudební dílna, kde se spolu s žáky a pedagogy učíme vyrábět hudební nástroje z odpadových materiálů, se zařadila mezi další neziskové projekty v královehradeckém kraji, které se budou v prvním kole Burzy Filantropie ucházet o hlasy veřejnosti.

Burza filantropie je transparentní nástroj k podpoře projektů neziskových organizací, který zároveň nabízí setkání zástupců podnikatelského sektoru, neziskových organizací a veřejné správy.
Ti mohou projekty podpořit finančními a materiálními dary nebo jinou vhodnou formou pomoci. Burzy se od začátku konají na několika místech Pardubického kraje a od roku 2023 ve Zlínském a Královehradeckém kraji, donátoři proto mohou podpořit neziskové organizace a jejich projekty v regionu, ke kterému mají bližší vztah.

Abychom mohli náš projekt představit před donátory a ucházet se tak o finanční podporu, budeme k tomu potřebovat vaše hlasy.
Ve dnech 5.-12. září bude na stránkách Burzy Filantropie spuštěno hlasování. Odkaz budeme pravidelně sdílet, aby možnost hlasovat pro náš projekt nikomu neunikla.

Řídíme se heslem "Odpad jako kreativní materiál" to znamená, že hlavním materiálovým zdrojem, se kterým se učíme pracovat je odpad. A ten je sám o sobě velmi specifický a pro práci s ním potřebujete opravdu velkou dávku kreativity.
Proč je pro nás tak důležité zabývat se znovu využíváním již dosloužilých materiálů?
Není to jen o ceně. Jde především o udržitelnost a rozvoj kreativity. Recyklace a znovuvyužití materiálů snižují spotřebu nových surovin a tím i těžbu, zpracování a dopravu surovin. To zase vede ke snížení zátěže na životní prostředí. Využívání lokálních odpadových materiálů ve vzdělávání přirozeně vytváří vhodné prostředí pro vznik inovací. Tento systém podporuje přechod na lokální cirkulární ekonomiku.

Hudební dílnu bychom rádi postupně přetavili ve veřejnou dílnu a zvukovou laboratoř, kde bude možné hudební nástroje nejen vyrábět, ale i opravovat nebo si hrát se zvuky. Vymýšlet a vyrábět netradiční hudební nástroje z odpadových materiálů a pomocí ladiček, nahrávaček a mixážních pultů vytvářet hudební kompozice.
V hudební dílně budeme organizovat mimo vzdělávání pro školy i kroužky a workshopy pro veřejnost. Pro zájemce, které experimentování se zvukem a nástroji zaujme, bude mít dílna pravidelnou otevírací dobu.

V případě úspěchu na Burze bude mít prospěch z naší dílny každý současný i budoucí kutil. Otevře nám to dveře pro postupné dovybavení dílen o další nástroje. V budoucnu si tak u nás budete moci pod odborným dozorem například svařit židli, opravit nábytek, ušít šaty nebo potisknout oblečení.

Více o projektu hudební dílny se můžete dočíst zde.