Platforma uMĚNÍM spustila největší mapu vzdělávacích programů pro kreativní učení

28.02.2024

Nový projekt je určen pedagogům, rodičům i kulturním subjektům, uMĚNÍM zároveň zve na čtvrtý ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání

Kulturně-vzdělávací platforma uMĚNÍM spouští nový projekt MAPA uMĚNÍM, který shromažďuje vzdělávací programy rozvíjející kreativitu v učení. Primárně jsou určené pro pedagogy, ale vybírat z nabídky mohou i rodiče. MAPA má za cíl zjednodušit, zpřehlednit a shromažďovat nabídku pro kreativní vzdělávání napříč celou Českou republikou. Platforma stojí také za Festivalem umění a kreativity ve vzdělávání, jehož čtvrtý ročník se uskuteční od 20. do 28. dubna 2024 v Praze a následně až do 2. června poputuje sedmi regiony.

MAPA uMĚNÍM je efektivní nástroj pro školy i rodiče, který usnadňuje orientaci v nabídce projektů nabízejících kreativní přístupy ve vzdělávání. Zájemcům pomůže vybrat si kvalitní programy na míru a orientovat se v nabídce ve svém místě působiště i jinde v republice. MAPA je také příležitostí pro kulturní subjekty, ať už instituce nebo nezávislé spolky či jednotlivce, jak své projekty nabídnout a dostat se ke správné cílové skupině.

"Jednoho dne to třeba bude tak, že až rodiče budou přemýšlet, co dělat s dětmi o víkendu, učitelé, jak dát výuce šmrnc, úředníci, jak změnit svoje město, že se ti všichni podívají na naši oborovou mapu kreativního vzdělávání, a tam najdou, co hledají. Učení se stane uměním, umění zase (i mimo jiné) způsobem, jak žít, učit se lépe, jak uzdravovat města a lidi. A aby to tak mohlo být, tak začínáme!" přibližuje ideu vzniku projektu Tereza Dobiášová Krejčí, spisovatelka, kulturní manažerka a předsedkyně platformy uMĚNÍM.

Tým kolem MAPY klade důraz především na kvalitu programů. Obsah nabídky je koordinován a výběr zařazených subjektů podléhá jistým kritériím. Vzhledem k tomu, že má platforma více než 40 členů, část nabídky je sestavena z aktivit těchto organizací. Jsou jimi například Národní galerie Praha, Máš umělecké střevo?, Centrum současného umění DOX, zapojeny jsou ale i regionální instituce. "Další cesta výběru byla na základě hodnocení projektů přihlášených do opencallu dle kritérií definice kreativního učení. Nejde tedy o prodejní katalog, kvantitativní výběr, ale kvalitativní a reprezentativní seznam toho dobrého v rámci České republiky." vysvětluje Jiří Raiterman, projektový manažer MAPY uMĚNÍM, kterou si mohou zájemci projít na webu mapa.umenim.cz.

MAPA vznikla přirozeně jako průsečík různých aktivit platformy uMĚNÍM, která u nás definovala pojem "kreativního vzdělávání". Snaha o zviditelnění kreativního učení ve veřejném prostoru se projevuje i v dalších aktivitách platformy, jednou z hlavních událostí je Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK), jehož čtvrtý ročník bude zahájen 20. dubna 2024 v Praze. Koncept festivalu pro letošní rok přináší určité změny v harmonogramu termínů jednotlivých akcí v Praze a regionech. Program zapojených subjektů a institucí napříč celou republikou je rozdělen do delšího časového období od dubna až do začátku června, zájemci tak mají možnost navštívit daleko více programů z celkové nabídky.

Festival zahájí 20. dubna Rodinný den v Centru současného umění DOX v Praze. Ten je určen rodinám s dětmi ve věku 1,5 až 11 let. Děti i dospělí si budou moct užít interaktivní divadelní představení s dílnou, za níž stojí organizace FysioART, workshop Zkus cirkus! se spolkem Cirqueon, vzdělávací program s Post Bellum a další aktivity pro děti i jejich rodiče. Následující den je věnován studentům – teenagerům. Kromě programu zaměřeného na práci s digitálními médii, se mladí návštěvníci mohou zúčastnit například výtvarného workshopu na AVU. Cílem je představit způsoby, jak sami studenti mohou přímo participovat na kreativním učení. Pondělí 22. dubna bude patřit odborné veřejnosti z oblasti vzdělávání, která se (mimo jiné) seznámí i s příkladem dobré praxe kolegů z Arts Council of Wales, kteří představí, jaké dopady má vzdělávání, jehož zásadním pilířem je kreativita. V pondělí si svůj program najdou i širší veřejnost. Tématem diskusního večera v BIO OKO budou rodiče a jejich možný vliv na změnu ve vzdělávání. Úterní program se uskuteční v Kunsthalle. Bude věnovaný pedagogům a konferenci na téma Digitální média a jejich dopad na tvořivost a wellbeing. Středa 24. dubna bude posledním dnem kurátorovaného programu, a je vyhrazen členským organizacím platformy uMĚNÍM a jejich setkání a síťování.

Další část programu Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání v Praze bude probíhat až do 28. dubna a zapojí se do ní se svým programem desítky pražských kulturních institucí, například Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, Free Cinema, Máš umělecké střevo?, Osvěta z.s. Praha, Knihovna Václava Havla, Iniciativa Fór_um, NaFilM: Národní filmové muzeum, Divadlo v Dlouhé, Klub mladých diváků, a mnoho dalších.

Od 25. dubna až do 2. června FUK poputuje dalšími regiony. Jako první nabídne program Středočeský kraj, pokračovat budou kraje Vysočina, Královéhradecký, Karlovarský, Jihočeský, Ústecký a Jihomoravský. Program bude zveřejněn v průběhu března na webu www.fuk.education a vstupenky na vybrané programy dostupné na platformě GoOut. Některé z akcí budou pro návštěvníky volně přístupné.

O MAPĚ uMĚNÍM

MAPA uMĚNÍM je efektivní nástroj pro školy i rodiče, který usnadní orientaci v nabídce projektů nabízejících kreativní přístupy ve vzdělávání napříč ČR. Zájemcům pomůže vybrat si kvalitní programy na míru. Stačí jednoduše filtrovat podle uměleckých oborů, věkové kategorie, lokality atd. Zároveň je MAPA příležitostí pro kulturní subjekty, které takové vzdělávání nabízí.

WEB | mapa.umenim.cz 

O Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání:

Festival FUK iniciovaly v roce 2021 Společnost pro kreativitu ve vzdělávání a Centrum současného umění DOX. Už čtvrtý ročník festivalu proběhne od 20. do 28. dubna 2024 v Praze. Na pražský FUK navazují regionální festivaly, které budou probíhat až do 2. června po celé ČR.

WEB | www.fuk.education
FACEBOOK |www.facebook.com/festivalfuk
INSTAGRAM | www.instagram.com/fukfestival 

Kontakt pro média:

Michaela Sikorová, michaela.sikorova@piaristi.cz, 776 712 858

Organizátor | platforma uMĚNÍM

Spoluorganizátoři | Centrum současného umění DOX, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Kunsthalle Praha, Národní galerie Praha

Mediální partneři | Česká televize, EDUzín, Řízení školy

Akce je realizována za finanční podpory městské části Praha 7, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR