Festival RECY-UPCY 2023 přinesl nové trendy v upcyklaci

15.10.2023

První týden v říjnu patřil už tradičně ojedinělému RECY-UPCY festivalu v prostorách Umělecké kolonie v Bastionu IV v pevnosti Josefov. Pod mottem Recyklace do posledního šroubku se v průběhu celého týdne odehrávaly studentské stáže, které se zaměřovaly na kreativní využívání odpadových materiálů v umělecké a řemeslné tvorbě.

 
Do stáží se zapojili studenti hned ze tří škol: Střední průmyslové školy Otty Wichterleho z Velkého Poříčí, Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov a Střední školy vizuální tvorby z Hradce Králové.
Studenty grafického designu odborně vedl místní experimentální umělec Josef Kleiner a studenty uměleckého kovářství z Turnova vedl umělec Aleš Černý.
První skupina studentů oboru grafický design během dvou dnů vytvořila sérii výtvarných děl. Častými prvky v dílech byla CD nebo rozbitá zrcadla. Jako podkladové medium se používaly různé zbytky deskových materiálů, staré skříně nebo dveře.
Druhá skupina studentů realizovala své fantazie v divokolárně, kde společně s Alešem vytvořili kolo inspirované létajícím bicyklem Jana Tleskače.
Díla studentů jsou volně přístupná v areálu Bastionu IV, výstavu výtvarných děl najdete ve stodole a Tleskačovo kolo se pohybuje v prostorách dvora.

V sobotu Bastion IV ožil programem i pro veřejnost. Téměř 400 návštěvníků mohlo vyzkoušet různé techniky zpracování a kreativní výrobu z odpadových materiálů, prohlédnout si originální výrobky na prodejní výstavě a pohovořit s autory vystavovaných exponátů. Výrobky si mohli návštěvníci také rovnou zakoupit nebo si je sami vytvořit. Velkému ohlasu se těšil také SWAP neboli výměnný obchod. Každý mohl přinést, co se mu už doma nehodí, a odnést si něco jiného, ať se jednalo o oblečení, nádobí, knihy, hračky nebo jiné potřeby. V hudební dílně se dveře také nezavřely, návštěvníci si mohli vyrobit hudební nástroj z odpadových materiálů a na podiu si večer společně zajamovat. Velký ohlas, zejména u mladší kategorie, zaznamenala již tradičně divokola Aleše Černého. Na podivuhodných šlapadlech se vyřádili jak děti, tak dospělí.

Zajímavým doplňkem celé akce byla improvizovaná performance Autismus není out a také kino s filmy zaměřenými na problematiku odpadů.

Přednášky na téma recyklace, ekologie a odpadového hospodářství měly veliký ohlas. O svých projektech, přínosech dalšího využití odpadů, ekologii i ekonomickém přínosu pohovořili Jitka Hofmanová z české ReUse Federace, ředitel Hradeckých služeb a.s. Martin Hušek nebo Matylda Bečková, zástupkyně firmy ETCIMEX s.r.o., jednoho z největších secondhandů v Čechách.

Podium však patřilo také umění. Děti se mohly těšit na pohádku Honzíkova cesta Jana Soukupa a Romana Wintera. Hudební vystoupení kapel RecyKmen a Junglemans´Ark doplnila pohodovou atmosféru celého festivalu.

Děkujeme všem návštěvníkům, dobrovolníkům i účinkujícím a těšíme se na další ročník. Akci podpořili Umělecká kolonie Bastion IV a internetový portál Fler.cz

Zaujaly vás naše aktivity a chtěli byste přispět? Budeme rádi, když nám pomůžete doplnit materiálovou banku. Nemáte nic, čeho se potřebujete zbavit, a chcete projektu kreativního vzdělávání a záchrany materiálu pomoci finančně? Podpořte náš projekt prostřednictvím darujme.cz. Děkujeme za podporu.


Fotogalerie obsahuje v první části fotky ze studentských stáží a v druhé části samotného sobotního festivalu.