Program pro školy

Rádi bychom vám představili nově vznikající cirkulární řemeslné centrum v pevnosti Josefov, konkrétně v prostorách umělecké kolonie Bastion IV.
Projekt podporuje Ministerstvo kultury prostřednictvím fondu Next Generation EU a fondu Národního plánu obnovy, Královehradecký kraj a město Jaroměř.

V cirkulárním centru se soustředíme na kreativní učení dětí a dospělých, kde výtvarným a tvůrčím materiálem jsou výhradně odpadní produkty z domácností, sběrných dvorů a firem. Z domácností je to nejčastěji keramika, staré hračky, zátky, odřezky látek a další. Z firem pak odpad z výroby, například polymerové špony.

Principem je naučit děti pracovat s dostupnými materiály, které jsou většinou zdarma. Rozvíjíme tak jejich kreativitu a manuální dovednosti. Prodlužujeme život materiálům, před tím, než se odvezou na skládku a hledáme další možnosti využití zdánlivě nepotřebných věcí, šetříme planetu.

Mimo workshopů připravujeme i přednášky s designéry a odbornými pracovníky, tvůrčí festivaly pro studenty a sympozia pro začínající umělce. Centrum chceme otevřít i pro denní volnočasové aktivity a školní projekty.

Zaměřujeme se nejen na tvoření, ale i na sběr a distribuci materiálů. Připravujeme speciální sběrné kontejnery, které budou rozmístěné na veřejných prostranstvích. Pro ukládání materiálů jsme v Josefově zřídili materiálovou banku, odkud bude možné materiály odebírat pro vaši práci s dětmi.

V našem centru připravujeme workshopy i pro pedagogy. Naučíte se různé techniky jak s materiály pracovat a zároveň u nás získáte materiály pro vlastní tvorbu s dětmi.

Přijměte pozvánku na první sérii workshopů, kterou najdete níže.

Přednáška Co s odpady?, organizujeme ve spolupráci s Ekologickým střediskem sever. Více pod programem číslo 8 níže. Termín 29. března.

Prvním workshopem pro pedagogy je hudební dílna, kde se budeme učit vyrábět jednoduché hudební nástroje. Hudební dílnu najdete pod programem číslo 9.
Termín 3. – 4. dubna.

1. Textilní dekorace

 5. - 9. tř.

Na workshopu si děti pomocí nůžek, jehly, nitě a tavného lepidla vyrobí dekorativní textilní věnce.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě

2. Loutky

 3. - 9. tř.

Z vybraných materiálů naší materiálové banky si vyrobíme loutky a divadelní kulisy. Závěrem si s loutkami můžeme zahrát divadlo.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
 Cena: 50,- Kč/ dítě

3. Náramky a náušnice

6. - 9. tř.

Na workshopu si ukážeme jak si lze z odpadních materiálů vyrobit jednoduché módní doplňky.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě

4. Mozaiky

 1. - 9. tř.

Obsahem workshopu bude výroba rámečků, rozbíjení starého nádobí a skla a skládání koláží ze střepů.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě

5. Ruční výroba papíru

1. - 9. tř.

Na workshopu dětem řekneme něco o historii výroby papíru a provedeme je technikou ruční výroby papíru.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě 

6. Linoryt a tisk

 3. - 9. tř.

V úvodu si povíme o možnostech využití linorytu. Na workshopu si děti vytvoří tiskový štoček, kterým si budou moci potisknout vlastní textil nebo papír. 

Délka: 240 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě

7. Výroba bloků

 4. - 9. tř.

Na workshopu si s dětmi ukážeme různé techniky sešitových vazeb a vyrobíme si deníky a zápisníky

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 osob
Cena: 50,- Kč/ dítě


8. Co s odpady?

6. - 9. tř.

Přednáška je naplánována na 29. března

Tento program žákům ukazuje, odkud lidé berou materiál na své výrobky, jaký vliv má tato činnost na životní prostředí a proč je nejlepším odpadem "žádný odpad". Žáci se blíže seznámí s významem pravidla 3R (redukce, reuse, recyklace) a v simulační hře aktivně vystoupí jako zapálení zástupci spaloven nebo skládek. Na konci programu žáci sami odvodí odpověď na nelehkou otázku, "Co s odpady?" aneb jakými způsoby s odpady nejlépe nakládat. 

V programu: Horká židle – simulační aktivita týkající se problematiky skládek a spaloven, praktické třídění odpadu, předcházení vzniku odpadu, pyramida "Co s odpady?"

Délka: 90 minut
Kapacita: 45 osob
Cena: zdarma

9. Hudební dílna 

pedagogové a lektoři

Workshop proběhne 3. - 4. dubna

Připravili jsme workshop pro pedagogy a lektory, kde si vyrobíme několik druhů jednoduchých hudebních nástrojů. Zaměříme se jak na perkusní nástroje, chrastítka, tamburínky, bubínky, přes melodičtější xylofon po flétny různých druhů.

Workshop startuje 3.4. od 9:30 hod.
Program ještě doplníme.

Kapacita workshopu: do 10ti účastníků
Workshop je zdarma

Festival u nás proběhne ve dnech 17. - 19. 4.

Zapojili jsme se s našimi workshopy do festivalu FUK, který probíhá v kulturních institucích v dalších 24 městech po celé republice. V rámci festivalu se můžete přihlásit na vybrané workshopy.
Volné termíny, na které se můžete hlásit jsou ve dnech 17., 18., 19.4. celý den.

Na každý workshop počítejte s časem 3-6 hodin. V případě větších skupin je možné se rozdělit do více workshopů.

FUK - DIVOKOLA Josefov

II. stupeň ZŠ, Pedagogové, SŠ

Na workshopu se účastníci dozví o zákonitostech svařování starých rámů a zkusí si jedno divokolo sestavit. Každý zájemce si může vyzkoušet svařování. Workshop bude pod vedením zkušených lektorů.

Délka: 360 minut

Kapacita: 8-12 účastníků
Cena: 50,- Kč/účastník

FUK - Hudební dílna

pro: II. stupeň ZŠ, Pedagogové, SŠ

Zaměříme se jak na jednoduché perkusní nástroje, chrastítka, tamburínky, bubínky, přes melodičtější xylofon po flétny různých druhů. Rádi bychom Vás tak inspirovali k Vašemu dalšímu tvoření a vidění světa, jako světa plného nových možností a nekonečného hravého objevování.

Délka: 180 minut
Kapacita: 8-12 účastníků
Cena: 50,- Kč/účastník

FUK - Loutky

I. stupeň ZŠ, II. stupeň ZŠ, Pedagogové, SŠ

V rámci upcyklační dílny si vyrobíme loutky a kulisy na motivy vybrané pohádky. Na konci workshopu si improvizovaně s loutkami zahrajeme krátké divadlo.

Délka: 180 minut
Kapacita: 20 účastníků
Cena: 50,- Kč/účastník


Rezervační formulář:

Prosím ve formuláři níže si zvolte vybraný workshop, zadejte den a hodinu, kdy na workshop můžete dorazit. Do poznámky nám, prosím, připište v jakém počtu na workshop dorazíte. Po odeslání formuláře Vám na email přijde automatická odpověď s potvrzením.

INFORMACE

Pro informace o náplni workshopů 1. - 7., volejte na číslo 774 998 333, vedoucí lektorka Jana Zemanová. 

Pro informace o programu 8. a 9. a informace k organizačním záležitostem volejte na číslo 725 815 150, Tomáš Mrkvica

Adresa, kde budou workshopy probíhají: Umělecká kolonie Bastion IV, Okružní 242, Pevnost Josefov u Jaroměře.

Z Jaroměře do Josefova je pravidelné autobusové spojení minimálně každou hodinu. Autobusy vyjíždí od vlakového nádraží. 

Zastávka v Josefově je Jaroměř - Josefov, Dělnický dům nebo na náměstí.

Od vlakového nádraží k nám můžete dojít i pěšky, počítejte s cca 30 minut času.

V rámci návštěvy umělecké kolonie vás můžeme provést 4mi pevnostními galeriemi nebo do programu můžete zahrnout návštěvu bastionu I. a podzemí. 

Platit můžete hotově nebo vám na požádání vystavíme fakturu. Programy realizujeme pro min. 15 žáků. Je-li žáků méně, je třeba chybějící částku doplatit.

Výše uvedené ceny výukových programů jsou dotovány z vlastních zdrojů a pokrývají jen část nákladů (cca 1/3). Čím je program delší, tím je větší i podpora. Pokud má škola či jiný objednatel možnost zafinancovat plné náklady (např. z grantů), prosíme o zvážení této možnosti – námi získané dotace tak budeme moci ušetřit pro jiné programy. 

INFORMACE PRO ZDÁRNÝ PRŮBĚH REALIZACE PROGRAMŮ

Programy jsou určeny zejména ZŠ z Jaroměře a blízkého okolí.

Pokud si budete přát realizaci programu ve vaší ZŠ, bude nutné uhradit náklady na workshop v plné výši. Momentálně nám dotační programy neumožňují realizovat workshop mimo naší instituci.

Optimální počet je 15–25 žáků. Za menší počet žáků je nutné zbytek ceny doplatit, vyšší počet žáků je nutné předem konzultovat s lektory.

V jeden den lze realizovat 1 - 2 výukové programy za sebou.

Za kázeň a bezpečnost odpovídá doprovázející pedagog, ne lektoři centra!

DOBA REALIZACE

U každého programu je uvedena délka programu, která ale nezahrnuje přesun od MHD k místu zahájení programu ani čas na případnou svačinu.

Budeme se těšit na tvoření!